GAUDE, MATER POLONIA


Gaude, Mater Polonia

Prole faecunda nobili  

Summi Regis magnalia

Laude frequenta vigili

Amen


Raduj się, Matko Polsko

Potomstwa owocem szlachetnym

Świetność suwerennego Królestwa

Chwal i strzeż jej nieustannie

Amen


Pieśń Gaude, Mater Polonia (Raduj się, Matko Polsko) pierwotnie oparta muzycznie na wcześniejszym chorale gregoriańskim: Oh Salutaris Hostia (Ofiaro Zbawienia), powstała prawdopodobnie w czasie procesu kanonizacyjnego biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa (Szczepanowskiego), wyniesionego na ołtarze bullą papieża Innocentego IV w bazylice św. Franciszka z Asyżu, jesienią 1253 roku.

Z pieśnią wiążą się spekulacje historyków, dotyczące staropolskiej kultury militarnej, tj. śpiewania jej przez rycerstwo przed lub po zwycięskiej bitwie.


Wielka chorągiew Rzeczpospolitej Obojga Narodów w czasach panowania dynastii Vasa (1587-1668). Barwy czerwono (pierwotnie - karmazynowe) - biało (pierwotnie - srebrne) - czerwone (ut supra) trzykrotnie w pas.

W herbie wielkim Rzeczpospolitej pod koroną królewską na kartuszu złotym otoczonym łańcuchem orderowym złotym Orderu Złotego Runa* na tarczy głównej czterodzielnej w krzyż z polem środkowym herby Korony Królestwa Polskiego (w polu czerwonym 1 i 4 Orzeł srebrny w koronie złotej z orężem złotym) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (w polu czerwonym 2 i 3 Pogoń - na koniu srebrnym skaczącym w uprzęży i dywdyku błękitnym jeździec srebrny z uniesionym mieczem i tarczą, na której w polu błękitnym kolumny złote**). Na tarczy środkowej czterodzielnej w krzyż z polem sercowym herby Królestwa Szwecji (w polu błękitnym 1 i 4 Trzy Korony złote w klin) i rodu Folkungów*** (w polu błękitnym 2 i 3 na trzech lewych skosach srebrnych Lew złoty wspięty w koronie złotej z orężem czerwonym). Na tarczy sercowej herb rodu Vasa - Vasaätten (w polu błękitno-czerwonym na skosie srebrnym Snopek złoty w oplocie srebrnym****).


(Tłumaczenie, nota redakcyjna i blazon © Andrzej Schymalla)


*Habsburskim - ustanowionym pierwotnie w Burgundii w 1430 r. na cześć Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, jako symbol wiary katolickiej. Kawalerami Orderu byli m.in. królowie Korony Królestwa Polskiego i królowie Rzeczpospolitej Obojga Narodów - Jagiellonowie (Zygmunt I i Zygmunt II August), Vasa (Zygmunt III, Władysław IV i Jan II Kazimierz), Michał Korybut Wiśniowiecki oraz Wettynowie (August II Mocny i August III Sas).

**Herb Jagiellonów.

***Starszej dynastii, panującej w Szwecji (1250-1364), Norwegii (1319-1387) i Danii (1376-1387). Jej rządy poprzedziły i doprowadziły do zawarcia Unii Kalmarskiej (1397).

****Vasaätten - snopek faszyny, którą podczas szturmów zasypywano fosy i okopy nieprzyjaciela (godło heraldyczne - urządzenie wojenne).

Komentarze