POWSTANIE '43

 


80. Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (19/4 - 16/5 1943). Przywódcą tego pierwszego - miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Europie był Mordechaj Anielewicz (1919-1943), który wraz z częścią sztabu ŻOB poległ 8 maja w tzw. bunkrze przy ul. Miłej 18, zwanym dziś warszawską Masadą (hebr.- Mecada, twierdza nad Morzem Martwym broniona przez Zelotów przed Rzymianami, AD 73; symbol heroicznej walki - obrony do ostatniego żołnierza).

Powstańców z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego wspierały działania polskich oddziałów Armii Krajowej i Gwardii Ludowej.

Jednym z dowódców (szefem wywiadu) Powstania był Marek Edelman (1919-2009).

Mieszkam przez ulicę ze swoistym Miejscem Pamięci - Pomnikiem Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego - w formie włazu do kanału na ul. Prostej 51. W tym miejscu 10 maja 1943 roku, po przejściu kanałami kwartałów - Stawki, Nowolipie i Mirów (kilka kilometrów), wyszedł Marek Edelman ze swoim oddziałem liczącym 28. bojowców.

Idę tam każdego 19. kwietnia, kiedy wyją syreny, i nie mogę uwierzyć, że po tym co przeżyli w płonącym wówczas getcie, mogli tego dokonać; że można było tą drogą wyjść z matni…


Andrzej Schymalla


Pomnik, według projektu architektów Konrada Kucza-Kuczyńskiego i Jana Kucza-Kuczyńskiego, wykonał rzeźbiarz Maksymilian Biskupski (2010).

Komentarze