WESTERPLATTE '1939 - In memoriam…

 


7 września 1939 roku skapitulowało Westerplatte - polska Wojskowa Składnica Tranzytowa w Wolnym Mieście Gdańsku, o którą stoczono pierwszą bitwę II fazy wojny światowej (1-7/9/1939).


Fot. - Po kapitulacji - od lewej strony:

por. Stefan Grodecki, kpt. Mieczysław Słaby, kpt. Franciszek Dąbrowski, ppor. Zdzisław Kręgielski.


Porucznik Stefan Ludwik Grodecki (25/8/1903 - 16/8/1968), oficer Lotnictwa WP (2. Pułku Lotniczego w Warszawie). W trakcie obrony Westerplatte - adiutant komendanta WST majora Henryka Sucharskiego. Po kapitulacji - w oflagu II C Woldenberg (pol.- Dobiegniew). W PRL pracował jako inżynier urządzeń portowych w Gdańsku-Gdyni i w Ministerstwie Żeglugi-Centralnym Zarządzie Portów.

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945).

Pochowany w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Kapitan lekarz Mieczysław Mikołaj Słaby (9/12/1905 - 15/3/1948), oficer WP i LWP. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie (1933). - W prowizorycznych warunkach, przy pomocy podstawowych środków sanitarnych (jodyny i opatrunków), przez 7 dni utrzymał przy życiu ciężko rannych (m.in. por. Leona Pająka, który - po wykurowaniu w niemieckim szpitalu wojskowym - przebywał w oflagach XII A Hadamar i VII A Murnau; po wyzwoleniu oflagu - wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech; 1 września 1971 roku, podczas uroczystości pochowania na Westerplatte urny z prochami komendanta WST majora Henryka Sucharskiego - ekshumowanymi i sprowadzonymi do Polski z Polskiego Cmentarza Wojskowego w Casamassima w Apulii/Włochy - wobec zgromadzonego tam tłumu ludzi, i pomimo protestów ówczesnych oficjeli PRL, stanął na baczność i zameldował: - Panie Majorze, Westerplatte jest znowu polskie!).

Po kapitulacji - zamiast do oflagu, trafił do stalagu (obozu jenieckiego dla podoficerów) I A Królewiec. Po wojnie - zmobilizowany i, jako lekarz WOP - awansowany na stopień majora LWP.

Aresztowany (1/11/1947) i zamordowany przez UB w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich 7 (15/3/1948). Pochowany potajemnie na cmentarzu przy ul. Jana Prandoty (obecnie - część wojskowa Cmentarza Rakowickiego).

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari (pośmiertnie, 8/12/1989).


Kapitan Franciszek Dąbrowski h. Jelita (17/4/1904 - 24/4/1962), oficer WP i LWP. Zastępca komendanta WST majora Henryka Sucharskiego (od 12/1937). Po kapitulacji - w oflagach: XVIII A Lienz (Austria/Tyrol Pd.) i II C Woldenberg (pol.- Dobiegniew). Po wojnie - w LWP (awansowany na stopień majora - komandora podporucznika, 10/8/1945) - szef sztabu samodzielnego batalionu morskiego. Komandor porucznik w Kadrze Marynarki Wojennej (1946). Szef Biura Dowódcy Marynarki Wojennej w Gdyni (1949). Należał do PPR i PZPR. Usunięty z wojska - pracował w Krakowie, jako: stróż, portier, krawiec i kioskarz w kiosku na Plantach (za sprawą sowieckiego generała o polskim nazwisku, dowódcy Krakowskiego Okręgu Wojskowego - Bolesława Kieniewicza). Usunięty z partii, jako: sanacyjny oficer - szpieg (1950). Po upadku stalinizmu w Polsce (1956), działał na rzecz Związku Obrońców Westerplatte.

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945).

Spoczywa w Krakowie, w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.


Podporucznik Zdzisław Kręgielski (15/9/1912 - 31/7/1987), oficer WP i LWP. Na Westerplatte - od 4/8/1939 dowódca placówki Przystań, która nie została zdobyta przez Niemców aż do dnia kapitulacji, 7 września 1939 roku. Po kapitulacji - w oflagach w Lienz (Austria/Tyrol Pd.) i Woldenbergu (pol.- Dobiegniew). Po wojnie - instruktor wychowania fizycznego ZWM w Zarządzie Miejskim (Gniezno, 1945). Zwolniony z wojska, jako: sanacyjny oficer (1947), pracował w Helu, gdzie był współwłaścicielem firmy rybackiej Rekin, i w Gdyni - w przedsiębiorstwie Orkan. Od 1949 - w Poznaniu, jako urzędnik w przedsiębiorstwach budowlanych. Na początku lat 80. awansowany na stopień komandora porucznika.

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945).

Pochowany w Poznaniu, na cmentarzu Junikowo.



Fot. - Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari - od lewej strony:

kpt. mar. Zdzisław Kregielski, kmdr ppor. Franciszek Dąbrowski - podczas uroczystości w Centrum Szkolenia  Specjalistów Morskich (Ustka, 1945).


Historia magistra vitae est (Cicero, De Oratore, II, 36) - historia jest nauczycielką życia. - W postaciach zapisana, już nie jest ta sama!

(Cyceron nie mógł przewidzieć zbrodni nazizmu, komunizmu i bezduszności potomnych).


Andrzej Schymalla


Ps. Dopiero od kilku lat, na Półwyspie Westerplatte są prowadzone poszukiwania doczesnych szczątków Obrońców Rzeczpospolitej z 1939 roku - metodą archeologiczną, antropologiczną oraz badania genetyczne DNA - w celu identyfikacji i honorowego pogrzebu Bohaterów. Po zakończeniu prac powstanie tam cmentarz Żołnierzy Morskiego Batalionu.

Komentarze