ROMA AETERNA

 


21 kwietnia AC 753 Romulus (po zabójstwie brata-bliźniaka Remusa) założył na Mons Palatinus osadę Roma quadrata - późniejsze miasto Rzym (łac.- Roma), i został pierwszym z jego 7. królów (AC 772/753-716).

Symbolem Rzymu od XV wieku była i jest Lupa Capitolina - Wilczyca kapitolińska, która miała wykarmić obu braci - synów boga wojny Marsa i westalki Rei Sylvii (kapłanki świątyni bogini Westy). Właściwie powinno być: Lupa Palatina, ponieważ to na Palatynie w VI-VII wieku odnaleziono rzeźbę Wilczycy, a w 2007 roku - grotę Lupercal - świątynię, miejsce Luperkaliów (składania ofiar 13-15 lutego każdego roku).


Antyczny Rzym był pierwszym, stricte politycznym i militarnym ośrodkiem władzy mocarstwa ówczesnego Świata - terytoriów położonych w basenie Morza Śródziemnego, i jego rozległych prowincji, sięgających na Północy - poza Ren i Dunaj, na Zachodzie - po kraj Piktów (Szkocję), na Wschodzie - po Armenię, na Południu - obejmujących całą Afrykę północną.

Wieczne Miasto, nawet u szczytu potęgi Republiki (łac.- Res publica Romana) i Cesarstwa (łac.- S.P.Q.R. - Imperium Romanum) nie przekroczyło liczby mieszkańców, szacowanej na 100 tys., podczas gdy populacja egipskiej Aleksandrii jest oceniana na 450 tys.


Pierwotną przyczyną dominacji Latynów (łac.- Latini) z Lacjum (łac.- Latium vetuspośród Italików (konglomeratu kultur Terramare, AC 1800-1500) i początków hegemonii Rzymu - w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza - była… sól, pozyskiwana z salin u ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego.


Od XV w. rzeźba Wilczycy znajduje się na Kapitolu, w Palazzo dei Conservatori. Rzeźba samej wilczycy jest datowana na VI-VII w. Postacie braci-bliźniaków dodano prawdopodobnie w XV w.


Andrzej Schymalla

Komentarze